Premieres on 19th July: Harry Potter and the Order of the Phoenix, The Good Night

Rozhovor s festivalovým hostem Andy Garciou

1. července 2006 v 16:55 | -fantomas- |  .::41.MFF Karlovy Vary::.
Jeden z nejslavnějších kubánských herců Andy Garcia si přijel do Varů převzít Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světovému filmu.:
Kouříte tlusté doutníky - jaké další kubánské zvyky vám zůstaly?

Všechno na mně je kubánské - a všechno na mně je americké! Jsem sice utečenec, ale nikdy jsem neztratil zájem o svou rodnou zemi. Jsem Kubánoameričan, muž dvou kultur.
Měl jste někdy obavu, že Ztracené město, které dnes v noci uvidí poprvé diváci mimo Spojené státy, nikdy nedokončíte? Plánovat snímek šestnáct let není zrovna obvyklé.
Byl to především můj boj, moje shánění peněz, moje strastiplná cesta. Musel jsem udržovat oheň zájmu ve všech lidech, kteří se na Ztraceném městě podíleli. Ale v životě není nic snadné. Když zvolíte snazší cestu, nikam nedojdete.
Narodil jste se v Havaně, ale vaše rodina z Kuby utekla, když vám bylo pět. I o tom je váš film. Co si z té doby pamatujete?
Věděl jsem, i když mi to nikdo neřekl, že se na Kubu nikdy nevrátíme. Proto jsem si podvědomě zakonzervoval vzpomínky. Z toho se pak postupně vyvinula ona hluboká nostalgie, kterou k Havaně cítím. Z ní se pak zrodil film.
Byl jste od té doby na Kubě?
V roce 1995, na americké námořní základně na Guantánamu. Uspořádali jsme tam koncert pro 16 tisíc uprchlíků, kteří se pokusili utéct z Kuby ve člunech. Tenkrát se změnil zákon, říkalo se mu "zákon suché a mokré nohy", takže když se uprchlíkům nepodařilo včas dostat na pevninu, sebrali je na moři a vrátili zas zpátky na Guantánamo. Ti utečenci byli totálně bezprizorní: ani doma, ani v emigraci, hrozná situace. Tak jsme za nimi přijeli - já se zpěvačkou Glorií Estefan a její kapelou. To bylo jedinkrát, kdy jsem se podíval zpátky.
Proč tam nejezdíte?
Nepodporuji tamní režim.
Ve Spojených státech i v Evropě můžete potkat spoustu mladých lidí v tričku s Che Guevarou. Jak se na jeho zbožštění díváte? Váš film ukazuje úplně jiného marxistického revolucionáře Che Guevaru.
Pro jedny je hrdinou, pro jiné vrahem. Je smutné, že oslavujeme někoho s tak brutální existencí. Nechal na Kubě popravit spoustu lidí. Hodně z těch, kdo chodí v tom tričku, o něm vůbec nic neví, je pro ně něco jako rocková hvězda. Alberto Korda byl skvělý fotograf a podařilo se mu vytvořit romantický snímek. Ale to neznamená, že Che není vrah.
Stalo se vám, že některé festivaly odmítly film uvést z politických důvodů?
Jistě.
Ale evidentně ty země nechcete jmenovat.
K čemu by to bylo? Stejně by to zapřely, řekly by, že to není pravda. Ale taková už je realita. Kubánská otázka je kontroverzní, vždycky byla. Je to stejné jako s tím Che Guevarou.
Těšíte se, až film dnes večer uvedete do evropského světa?
Je pro mě ctí k vám přijet, nejen na festival. Chci podporovat země, které podpořily můj film. Historie České republiky není příliš odlišná od toho, k čemu došlo na Kubě. S boží pomocí se vám podařilo vymanit se z komunistického systému a znovu se vypracovat k demokracii. A já v to doufám i případě Kuby.
Jste dnes hollywoodská stálice, získal jste mnoho cen, mimo jiné dvě Grammy, nominaci na Zlatý Globus i na Oscara. Kterého ocenění si vážíte nejvíc?
Řekl bych, že v životě jsou mi největší odměnou mé děti, má rodina, a vztahy, co spolu máme. Nejdůležitější v mém životě je být otcem.
Jak staré máte děti?
Mojí nejstarší dceři, Dominik, je dvaadvacet. Ve filmu hraje moji švagrovou. Prostřední dceři, Danielle, je osmnáct, příští rok pojede studovat do Kalifornie. Ta si ve filmu zahrála servírku - v kubánsko-čínské restauraci se objeví s hercem Billem Murraym a mnou. Nejmladší dceři Alessandře bylo zrovna patnáct a ještě chodí do školy, syn Andrés je teprve čtyřletý. Ve filmu dostal roli malého chlapečka.
Musíte být na ten film o době, kdy příchod Fidela Castra změnil osudy mnoha Kubánců, velmi pyšný.
Rozhodně jsem.
-fantomas-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama