Premieres on 19th July: Harry Potter and the Order of the Phoenix, The Good Night

Oscaři jsou za pár týdnů, favoriti ještě nejsou jasní

14. ledna 2007 v 15:03 | -fantomas- |  .::79th Oscar 2007::.
Kolotoč okolo Oscarů se po roce opět začíná točit nejen v USA, ale i ve světě. Filmoví kritici z amerických a západoevropských států již od konce roku 2006 odhadují možné nominace a šance filmů získat zlatou sošku.
Minulý rok byla favoritem číslo jedna Zkrocená hora, která z celkových osmi nominací vytěžila pouze tři sošky. Naopak velkým překvapením byl v minulém ročníku snímek Crash, jenž získal z šesti nominací také tři Oscary, avšak sklidil i sošku za Nejlepší celovečerní hraný film. Crash je také unikátní v tom, že je jedním z nejlevnějších filmů, které získaly cenu za již zmiňovanou královskou kategorii. Jeho celkové náklady se pohybovaly pouze okolo 6,5 mil. dolarů.
Ale vrátíme se zpět k letošnímu již 79. ročníku Annual Academy Awards. Konkrétní favorité nejsou, ale kritici mohou alespoň odhadovat černé koně soutěže podle Zlatých glóbů, které se udělují zítra 15. ledna. Nejvíce nominací, celkem sedm, získal snímek Babel, jehož režisérem je vzkvétající Mexičan Alejandro González Ińárritu. Naději také má i Skrytá identita (The Departed) režiséra Martina Scorsese, kterému utekla zlatá soška Oscara již šestkrát. Jeho nejnovější snímek získal letos i šest nominací na Zlatý glóbus, snad bude mít štěstí.
V kategorii Muzikál a komedie jasně vede s pěti nominacemi soulový muzikál odehrávající se v 60. letech Dreamgirls. Těsně v závěsu je Královna (The Queen) se čtyřmi nominacemi. Film Královna zachycuje zákulisí života princezny Diany. Posledním favoritem jsou příběhy mladých manželů ve snímku Jako malé děti (Little Children).

Zlaté glóby ale prakticky o ničem nerozhodují, protože v USA existuje mnoho sdružení filmových kritiků. Během minulého roku rozdalo celkem devět organizací různé filmové ceny. A komu? Tři ceny za Nejlepší film roku získal realistický film Let číslo 93 (United 93), tři ocenění si odnesla i Skrytá identita, dvakrát vyhrály Dopisy z Iwodžimy a jednou již zmiňovaný film Jako malé děti.
Ceny kritiků jasně ovládl Scorsese, jemuž připadlo celkem sedm cen za jeho Identitu a zbylé dvě ceny získal režisér Letu číslo 93 Paul Greengrass.
Nejlepší herečka podle kritiků letos byla Helen Mirren, která sesbírala všech sedm cen za svůj prvotřídní výkon v roli Alžběty II. ve snímku Královna. U herců jasně vedl Forest Whitaker s celkem šesti cenami za výkon ve filmu Poslední skotský král (The Last King of Scotland). Jednu přenechal Sachovi Cohenovi za Borata.
Ale ani filmoví kritici neodhalili pravé favority. Horkými želízky jsou také nezávislé americké filmy, například Malá Miss Sunshine (Little Miss Sunshine), představitel hlavní role ve snímku Děkujeme, že kouříte (Thank You for Smoking) Aaron Eckhart nebo režisér retra Zítra nehrajeme! (A Prairie Home Companio) Robert Altman.

Podle fanoušků, kteří měli možnost hlasovat o Oscarech na internetu, vyhraje Skrytá identita. Těsně za ní je Malá Miss Sunshine a na třetí příčce se drží Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest). Mezi herci zatím vítězí Leonardo DiCaprio ze Skryté Identity a v herečkách vyhrává letošní jediná jasná ženská favoritka - Helen Mirren.
Ani Zlaté glóby, filmoví kritici, fanoušci, různé ankety - nic nenapovídá, kdo by mohl letos získat nominace do více než 20 soutěžních kategorií v nejprestižnějším filmovém ocenění. Nezbývá nic jiného, než čekat. Nominace budou uděleny v úterý 23. ledna 2007 a slavnostní ceremoniál proběhne 25. února tradičně v moderním divadle Kodak Theatre na hollywoodském bulváru.
zdroj: www.idnes.cz
foto: www.oscars.org
-fantomas-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 9:46 | Reagovat

Responding to Louis Vuitton Outlet that his Iran policies are too weak,President Obama on Tuesday challenged his op

2 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 9:46 | Reagovat

e má kazma tu hlawu) -) hoši, nic si z toho nedělejte... až budete mít 10 bodů, tak teprv začněte

3 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 9:46 | Reagovat

svou provokativností odlepila můy zrak z chodu silničního provozu, který nasledovně putoval k tělu oné neznámé a tím mi prakticky uchránil od jisté zlomeniny nosu.......

4 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 9:47 | Reagovat

...(je pravda, že většinou s tebou)..byť to není důkaz, že jsi špatný jezdec, naopak....řidičské umění hodnotím podle toho, jak dobře se na místě spolujezdce cítím, a pokud držíš volant v ruce ty, vím, že jsem v bezpečí, nemám strach........a to, že sme měli pár "karambolů" se není če

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama